Anasayfa  »  Sağlık Bilimleri Fakültesi »  Odyoloji Programı

Genel Bilgi

Bölümümüz, 2013 yılında Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Bağlıca Yerleşkesi bünyesinde kurulmuş ve 2015-2016 Akademik Dönemi'nde lisans düzeyinde eğitime başlamış ve 2019 Bahar döneminde ilk mezunlarını vermilştir. Misyonumuz, Odyoloji Bilimi'nin prensiplerini benimsemiş, mesleki ve akademik açıdan nitelikli, eleştirisel düşünebilen, yaratıcı ve gelişime açık, ulusal ve uluslararası boyutta tercih edilen odyolog ve akademisyenler yetiştirmektir.
Odyoloji Lisans Programımız, alanında uzman ve yetkin akademik kadrosu, son teknoloji ile donatılmış laboratuvarlarıyla Odyolojinin Klinik, Deneysel, Endüstri ve Rehabilitasyon gibi uzmanlaşma gerektiren alanlarına aday öğrenci yetiştirmeyi amaçlayan 4 yıllık, tam zamanlı, lisans eğitimi programıdır. Sayısal puan türü ile öğrenci kabul edilmektedir.
Derslerimiz teorik ve pratik olarak Türkçedir. Öğrencilerimiz, zorunlu ve seçmeli dersleri kapsamında, zorunlu ve seçmeli dersleri kapsamında, rapor, seminer ve araştırma projeleri ile sözlü sunum hazırlama, donanımlı uygulama becerileri edinmek üzere, uygulama dersleri almak ve kurum stajları yapmak zorundadırlar. Uygulama derslerimiz, son teknolojiyle donatılmış Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölümü Araştırma ve Uygulama Laboratuvarlarında gerçekleştirilmektedir. Üniversitemize bağlı sağlık kuruluşlarının kulak-burun-boğaz klinikleri ile diğer üniversiteler ve Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastaneler, işitme engelliler okulları, özel eğitim merkezleri, işitme cihazı ve implant firmaları, fabrika ve sanayi kuruluşları öğrencilerimiz için staj alanı olabilmektedir. Ayrıca, Erasmus+ Uluslararası Öğrenci Hareketliliği Programı kapsamında, öğrencilerimiz anlaşmamız olan Avrupa-Birliği Ülkelerindeki üniversite, kurum ve kuruluşlarda eğitim görebilir ve yaz stajı yapabilirler.
Dördüncü yılın sonunda, odyolojinin yukarıda belirtilen uzmanlık alanlarına kuvvetli bir alt yapı oluşturulacak teorik bilgi ve uygulama becerisini başarı ile sağlayan mezunlarımız odyolog unvanını alacaklardır. Mezunlarımız, Sağlık Bakanlığı, hastaneler ve klinikler, işitme engelliler okulları, özel eğitim merkezleri, üniversiteler, işitme cihazı ve implant firmaları, fabrika ve sanayi kuruluşları, araştırma enstitü ve kurumları gibi farklı alanlarda çalışabilirler. Ayrıca, lisansüstü eğitim programları kapsamında akademik çalışmalarına devam edebilirler.

Bölümler

  • Odyoloji Programı