Anasayfa  »  Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü »  Uluslararası İlişkiler Tezli Yüksek Lisans Programı

Genel Bilgi

Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans programı farklı arka planlardan gelen öğrencilerine Uluslararası İlişkiler disiplini hakkında akademik bir temel kazandırmayı amaçlar. Böylece, öğrenciler uluslararası ilişkilerin giderek karmaşıklaşan doğasını anlayabilecek ve anlatabilecek analitik yeteneklerini geliştirebilirler.

Tezli seçenekte, program dört sömestrde beşi zorunlu toplam sekiz dersin, seminerin ve yüksek lisans tezinin başarıyla tamamlanmasıyla bitirilir. Programın öğretim kadrosu uluslararası ilişkiler, Avrupa bütünleşmesi, Türkiye siyaseti ve Türkiye-AB ilişkileri ve karşılaştırmalı politika alanlarındaki araştırmaları ve uzmanlıkları ile bilinen akademisyen ve uzmanlardan oluşmaktadır.

Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans programı öğrencilerini geniş kariyer olanakları için hazırlar. Başarılı öğrenciler ulusal ve uluslararası Sivil Toplum Örgütlerinde, Avrupa kurumlarında, uluslararası örgütlerde, Türk diplomasisinde, resmi ve özel kurumların AB dairelerinde, ulusal ve uluslararası şirketlerde ve benzerlerinde kariyer olanaklarına sahiptir.