Anasayfa  »  Eğitim Fakültesi »  Okul Öncesi Öğretmenliği Programı

Genel Bilgi

Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı 0-6 yaş arasındaki çocukların eğitiminde görev alacak okul öncesi öğretmenleri yetiştirmektedir.

Bölümümüz Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı'nda, çocuğu seven, tanıyan, onların haklarını savunan ve tüm gelişim alanlarında en üst düzeye çıkmaları için çaba gösteren öğretmenler yetiştirilmektedir. Bu programı tamamlayan öğrenciler, alanın tüm kuram, kavram ve olgularına ait bilgiye sahip olarak, çocuğun bakım ve eğitim sorumluluğunu üstlenebilecek donanımda, yaratıcı, aktif ve üretken bireyler olarak mezun olurlar.


Mezunlar, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ve özel okul öncesi eğitim kurumlarında öğretmenlik yapabilecekleri gibi, resmi ve özel kuruluşların okul eğitim merkezlerinde de çalışabilmektedirler. Ayrıca, hastanelerin, belediyelerin okul öncesi eğitim merkezlerinde okul öncesi öğretmeni olarak da görev alabilmektedirler. Bu programdan mezun olan öğrenciler, okul öncesi öğretmenliğinin yanı sıra yazılı ve görsel basında okul öncesi eğitimcisi olarak görev yapabilmekte, okul öncesi eğitim materyal ve yazılımları ile ilgili kuruluşlarda çalışabilmektedirler. Aynı zamanda, ilgili fakültelerde akademik kariyerlerine de devam edebilmektedir.