Anasayfa  »  Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

Genel Bilgi

Başkent Üniversitesi, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Cumhuriyetimizin başkenti Ankara'da, kültür sanat hareketlerine yeni bir bakış açısı getirmek ve sanat tasarım alanlarına özgün buluşlar sağlamak amacıyla kurulmuş bir eğitim öğretim yuvasıdır.
Fakültemiz, büyük önder Atatürk'ün ifade ettiği gibi, "Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli kültürdür" sözünden hareket eder. Temel felsefemiz; sanatın beslediği ulusal kaynaklara dayanan kültür birikimlerimizi ihmal etmeden, çağdaş ve evrensel boyutlarla bütünleştirmek, yeni arayışlara giderek araştırmalar yapmak, teknoloji ve sanatın birlikteliğinden doğan zenginleşmiş tasarımları ulusumuzun ve dünyanın hizmetine sunabilmektir.

2003- 2004 Ögretim yılında kurulan Güzel Sanatlar ,Tasarım ve Mimarlik Fakültesi, Görsel Sanatlar ve Tasarım, Iç Mimarlik ve Çevre Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı ve Mimarlık Bölümlerinden oluşur.

Günümüzde disiplinlerarasi sinirlarin çözülmesi bir çok yaratici ifade biçimini biraraya getirmis, kültürel yaraticilik ve üretimde bütüncül yaklasimlar düsünceye dayali sanatsal algiyi güçlü kilan bir egitimi öngörmüstür.Bu kapsamda fakültemizde ögrenciye kendisini ve yaraticiligini kesfetmesini öngören ve bunu istedigi sanatsal ifade biçime göre gelistirme olanagini saglayan bir program uygulanir. Problem çözme, profesyonel iliski gelistirme, disiplinler arasi uygulamaya açik, deneyselligi yaraticiligi, bilgi donanimi ve çagdas teknolojiler ile destekleyen bir egitimi öngören fakültenin amaci güzel sanatlar ile uygulamali sanatlari da birlestirebilen yaratici bireyler yetistirmektir.

Prof.Dr.Adnan TEPECİK
(Dekan)