Anasayfa  »  Fen Bilimleri Enstitüsü »  Endüstri Mühendisliği Doktora Programı

Genel Bilgi

Endüstri Mühendisliği Doktora Programı 2011-2012 öğretim yılında eğitim-öğretime başlamıştır. Endüstri Mühendisliği Doktora Programının genel amacı, Endüstri Mühendisliği ve Yöneylem Araştırması alanında bilimsel ve teknolojik gelişmeler sağlayan mühendisler yetiştirmektir. Yaratıcı uygulamalara yönelik olarak program kapsamında, araştırma yaparak bilgiye erişme, bilgiyi değerlendirme ve yorumlama yeteneklerini kazandırmanın yanı sıra, mesleği ile ilgili uzmanlaşma alanlarında kapsamlı bilgi ve uygulama becerisi de kazandırılmaktadır. Böylece sanayi ve akademik dünyanın gereksinimi olan teorik bilgi ve beceri ile donatılmış, alanında uzman insan yetiştirilerek ülke ekonomisine katkı sağlanabilecektir.
Program ile üretim ve hizmet sektörlerindeki işletmelerde ortaya çıkan karmaşık problemler karşısında, mevcut sistemleri geliştiren ve yeni sistemler tasarlayan, araştırmacı kimliği ön planda olan yüksek mühendisler yetiştirilmektedir.
Endüstri Mühendisliği Doktora Programı Bağlıca kampüsünde yer Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde yer almaktadır. Program, Endüstri Mühendisliği program kadrosunda bulunan 2 Profesör, 1 Doçent, 7 Yardımcı Doçent ve 3 Öğretim Görevlisi tarafından yürütülmektedir. Her dönem açılan derslere ve verilecek güncel konulara bağlı olarak 2 ya da 3 yarı zamanlı öğretim üyesi görevlendirilmektedir. Konusunda uzman öğretim üyesi ve elemanı kadromuz ile yürütülen programda kaliteli eğitim-öğretim sunulmakta ve araştırmalar yapılmaktadır. Bu amaçla dersler az sayıda gruplarla etkileşimli eğitim-öğretim ortamında yürütülmektedir.