Anasayfa  »  Fen Bilimleri Enstitüsü »  Makine Mühendisliği Anabilim Dalı

Genel Bilgi

Bilim ve teknolojide süregelen hızlı gelişmelere paralel olarak, ülkelerin sanayilerini yeni teknolojiler ile donatması ve bu teknolojilere uygun insan gücünü yetiştirmesi gerekmektedir. Geleneksel ve yeni enerji kaynakları ile çalışabilen ve insanın rahatlığını artıracak, onun kas gücünü değil akıl gücünü ön plana çıkaracak yeni mekanik ve elektro-mekanik tasarımların gerçekleştirilmesi ve bu tasarımların uygulamaya konulması kaçınılmaz görünmektedir.

Makine Mühendisliği Yüksek Lisans Programı; malzeme ve üretim, katı mekaniği, ısı ve akışkanlar mekaniği, dinamik sistemler ve kontrolü temel konuları altında uzmanlaşmak isteyen mühendislere, temel ve uç teknolojileri kullanarak tasarım ve imalat için gerekli teorik bilgi ve araştırma/geliştirme olanaklarını sağlamayı amaç edinmiştir.

Makine Mühendisliği yüksek lisans programı, makine, inşaat, endüstri, kimya, fizik, metalurji, üretim, havacılık, mekatronik ve otomotiv mühendisliği bölümlerinden lisans derecesi almış üniversite mezunlarına açıktır